Nabízím Vám malou ochutnávku z knihy Yoga Nidra od Swami Satyananda Saraswati, vůbec jedné z prvních knih, která na světě vyšla o Yoga Nidře v roce 1976. Do češtiny zatím nebyla nikdy přeložena.
Co říká Swami Satyananda úvodem ve své knize Yoga Nidra?
Yoga Nidra je mocná technika, při které se naučíte vědomě relaxovat. V Yoga Nidře, spánek není považován za relaxaci. Lidé cítí, že relaxují, když si sednou do křesla se šálkem kávy, s nápojem či s cigaretou, čtou si noviny či si zapnou zprávy. Toto však nikdy nebude stačit věděcké definici co to je “relaxace”. Toto jsou pouze smyslové “odbočky”. Opravdová relaxace je zážitek, který jde mnohem více do hloubky. Pro absolutní relaxaci musíte zůstat vědomý.
Toto je Yoga Nidra, stav dynamického spánku. Yoga Nidra je systematická metoda úplného navození fyzického, duševního a emocionálního uvolnění. Termín Yoga Nidra je odvozen ze dvou sanskrtských slov, a to Yoga = unie/spojení/uvědomění a Nidra = spánek. Yoga Nidra = tzv. jógový spánek. Během jógového spánku se zdá, že člověk spí, avšak podvědomí pracuje na hlubší úrovni vědomí. Z tohoto důvodu je Yoga Nidra často označována jako duševní spánek nebo hluboká relaxace vnitřního vědomí.
V tomto podprahovém stavu mezi spánkem a bdělostí dochází spontánně ke spojení mezi vědomím a podvědomí.
Během Yoga Nidry se stavu relaxace dosáhne soustředěním na náš vnitřní prostor, odstoupením od našich vnějších zkušeností a starostí.
Pokud se podaří oddělit vědomí od vnějšího vnímání a spánku, stává se velmi silným a tento stav se dá využít mnoha způsoby, např. pro rozvoj paměti, pro lepší koncentraci při učení a práci, či pro zvýšení tvořivosti a pro celkovou transformaci jedince.
V Pataňdžaliho rádža józe existuje stav tzv. pratjáhára, kde je mysl a mentální vědomí odděleno od smyslových kanálů. Jóga nidra je jednen aspekt pratjáháry, který vede k vyšším stavům koncentrace a k samádhi (stav tzv. blaženosti).” (Swami Satyananda Saraswati – Yoga Nidra)
Swami Satyananda přišel na to, že tělo během spánku není zcela v bezvědomí. Zjistil, že když člověk spí, není pravda, že by vůbec nevnímal. Stále nějakým způsobem zaznamenává a registruje vnější prostor a situace kolem sebe. Dělaly se pokusy, které tuto skutečnost dokázaly, dnes už se ví, že tělo během spánku zcela nespí, ale stále určitým způsobem vnímá.
Proto vždy říkám svým klientům, kteří usnou během naší praxe Yoga Nidra a zlobí se na sebe, že usnuli. “Nezlobte se na sebe, je to tak správně, zrovna v tuhle chvíli a právě teď vaše tělo potřebovalo usnout, ale i tak vnímalo, co jsem říkala, i když vy si to v tuhle chvíli neuvědomujete.” Samozřejmě, že praxi Yoga Nidra využijete na maximum, když se Vám podaří neusnout, ale i během spánku tělo něco získává 🙂
Z mé praxe jsem vysledovala, že je lepší se během hluboké relaxace nehýbat a tzv. se odpojit od svého těla. Je to velmi zvláštní stav, kdy jakoby jste své tělo necítili, ale přesně všechno vnímáte a slyšíte hlas svého průvodce. Zde dochází k jemnohmotným procesům, kdy se rozpouští různé bloky a energie se zprůchodňuje, proto se velmi často stává, že pokud se vám někde v těle na fyzické úrovni např. uskřípl nerv, sami víte, je to velmi bolestivé, tak právě Yoga Nidra může výrazně urychlit návrat do normální zdravého stavu bez bolesti.
Yoga Nidra pro mě nepřestává být záhadou a stále přicházím na nová a nová poznání. Je to báječná věc, kterou by měl každý vyzkoušet ZDE.
Jen je třeba však dát pozor v případě, pokud trpíte na silné deprese, prosím, před vyzkoušením Yoga Nidry je nutné se poradit s odborníkem či s lékařem.